Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
0553 907 67 22 - 0212 812 52 22 info@ledaestetik.com

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir?

Depilasyon işlemlerinden (cımbız, ağda, jilet, epilatör, tüy dökücü) aksine epilasyon kıl folikülüne kalıcı etki bırakır. Lazer epilasyonda kullanılan dalga boyları cildin epidermis dokusuna zarar vermeden dermis tabakasındaki kıl köküne yoğunlaşır. Köke tutunan enerji folikülde kısa süreli ısı bazlı tahribat oluşturur. Tahrip olan kıl kökü folikülden ayrılıp ortalama 15-30 günlük periyotlarda yüzeye çıkar ve dökülür

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

IPL lazer epilasyon ilk çıkan lazer epilasyon cihazıdır. Modern ağda sistemi olarak bilinir. Dikdörtgen başlık yapısına sahip, işlem odasına ışık yansıması yapan bir cihazdır. 694 nm dalga boyuna sahiptir. Kılın yüzeyinde etkilidir. Dalga boyu düşük olduğu için kökü etkilemez. Kıllar üzerinde uyutma etkisi vardır. Bu yüzden ayda 1 kez işlem yapılır. Ara süreç uzamaz çünkü danışanın tüylerinin bitmediği görülsün istenmez. Her işlemden önce jiletle alım yapılır. Kazanç cihazıdır çok fazla kişiye hizmet verip maliyeti düşük tutmak isteyen merkezlerin tercih ettiği uygulamadır. Sonuç vermez. Genelde bu cihazla işlem almış kişiler sonrasında tüylerin daha yoğun ve sert çıktığını belirtir. 

ALEX lazer epilasyon 755 nm dalga boyuna sahiptir. Epidermis dokusuna uzaktan atış sistemi ile işlem uygulanır. Buna rağmen yanma yanık riski %30 civarıdır. Tüylerde alım 2-3 gün öncesinde tüy-sakal kısaltıcı makineyle olmalıdır. Beyaz tende siyah kıl köklerinde etkilidir. Açık kıl köklerini görmez aksine yoğunlaştırır. Yüz gibi riskli bölgelerde kullanılmaması gerekir. Yanlış uygulamalarda ayva ve şeftali tüyleri arttırır. İşlem esnasında kılları yaktığı için seans anında yanık kıl kokusu hissedilir. Işın çok vermez atış yapılan bölgede ışık görülür odaya çok yaygın değildir. Mutlaka alex yaptıranlar DİODE lazer ile ince tüyleri bitirmelidir. Aksi halde alex incelttiği kıl köklerinde tekrar kalınlaştırma yada bölgesel yayılmalar yapabilir.

ND-YAG lazer epilasyon 1064 nm dalga boyuna sahiptir. Şuanda kılcal damar tedavisi, leke tedavisi, karbon peeling gibi uygulamalarda kullanılıyor. Tüy üzerindeki etkisi çok azdır. Klinikler lazer sistemi olarak tercih etmiyor.

DİODE lazer epilasyon 808-810 nm dalga boyuna sahiptir. Epidermis dokusuna zarar vermeden dermis tabakasındaki kıl folikülünü tahrip eder. En iyi lazer sitemidir. Çünkü en ince tüyleri bile tahrip edip, kalıcı çözümler sunar. Sarı, beyaz, turuncu kıl köklerini görmez. %80-85 arası sonuç verir. Jilet ve kökten alım yapmalar kesinlikle yasaktır. Tüy kısaltıcı makine kullanılmalıdır seans öncesinde.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanamaz?

  • Hamilelik döneminde
  • Doğum sonrası ilk 6 ay emzirme döneminde
  • Yüksek varis problemi olan kişilerde varisli alana
  • Kortizon alımlarında
  • 1000 mg antibiyotik kullanımlarında 1 hafta ara verilmeli
  • Roaccutune kullanımında ilaç bitiminden 3 ay sonra yapılabilir
  • Regl dönemlerinde

Bunun haricinde herkese uygulanabilir.

Lazer Epilasyonun Etkisi Ne Kadar Sürer?

 İşlem sonrası etki ortalama %80-85 arasıdır. Hormonel bir dengesizlik olmadığı takdirde sonuç kalıcıdır.